Przedsiębiorstwo Swarovski Optik rozszerza swoją ofertę akcesoriów do optyki o kilka kolejnych pozycji, tym razem są to zestawy statywów oraz uchwyty do smartfonów, przeznaczone do użycia z lunetami obserwacyjnymi w ramach teleobiektywu (Optyka do broni pokładowej US Army, 2018-07-09).
Jak twierdzi producent, statywy mają umożliwiać łatwe wykonywanie zdjęć digiskopowych, czyli wykonywanych poprzez podłączenie aparatu lub kamery do lunety obserwacyjnej o dużym powiększeniu.
Zestaw złożony z kompaktowego statywu CCT, z podporami wykonanymi z włókien węglowych oraz głowicy CTH, ze względu na niską masę ma sprawdzać się w podróży i podczas długich wędrówek lub polowań. Nieco bardziej odporny komplet PCT, powstały z podobnych materiałów z głowicą PTH, przeznaczono do długotrwałego użytku statycznego w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Nogi statywów CCT i PCT z sześciu warstw włókien węglowych są stabilne, a jednocześnie wyróżniają się bardzo niską masą. Podpory można niezależne ustawić w trzech różnych pozycjach, aby wypoziomować statyw w nierównym terenie. Do otwarcia poszczególnych modułów i regulacji wysokości teleskopowo składanych nóg statywu, należy wykonać jeden obrót obręczy zaciskowych. Kolumnę centralną można dociążyć poprzez podwieszenie plecaka, aby dodatkowo zwiększyć stabilność trójnogu przy silnym wietrze (ET2018: S&B 1-8×24 PM II, 2018-03-08).
Zestaw złożony ze statywu CCT oraz głowicy CTH powstał z myślą o osobach poszukujących stabilnego, lekkiego rozwiązania, będącego jednocześnie intuicyjnym w obsłudze i nie uciążliwym podczas wędrówki lub wycieczki. Noszenie zestawu dodatkowo ułatwiają dwie zdejmowane poduszki naramienne.
Masa CCT to 1,68 kg, ma wyjmowaną kolumnę centralną, dzięki czemu jest wystarczająco kompaktowy, by zmieścić się w podręcznej torbie. Głowicę CTH wyposażono w szybkozłączkę pasującą do płytek typu Arca-Swiss. Umożliwia ona szybkie, precyzyjne i pewne mocowanie lunety obserwacyjnej. Mechanizm przeciwwagi dodatkowo zapobiega przechylaniu się sprzętu, nawet gdy głowica nie jest zablokowana, a zintegrowane łożysko hydrauliczne umożliwia płynną zmianę położenia (SIG Sauer Tango6 dla US Army, 2018-05-29).
Odmienne przeznaczenie przewidziano dla zestawu składającego się ze statywu PCT oraz głowicy PTH. Producent przystosował go do znoszenia długotrwałych, niesprzyjających warunków pogodowych i środowiskowych. Zestaw ma służyć do prowadzenia wielogodzinnych obserwacji, a także do wykonywania profesjonalnych zdjęć digiskopowych przy użyciu aparatu fotograficznego połączonego z lunetą obserwacyjną.
Statyw PCT przeznaczono do prowadzenia do długotrwałych obserwacji prowadzonych w niesprzyjających warunkach pogodowo-środowiskowych.
Podobnie jak w wypadku CTH, głowica PTH jest wyposażona w szybkozłączkę pasującą do płytek typu Arca-Swiss. PTH również wyposażono w łożysko hydrauliczne, którego opór można regulować pokrętłem. Ustawienie pokrętła w pozycji ON, umożliwia płynną zmianę położenia podczas obserwacji lub filmowania. Ustawienie w pozycji OFF, pozwala śledzić szybko poruszające się obiekty, co ma duże znaczenie w przypadku fotografowania lub filmowania.
Kolejną nowością Swarovski Optik jest stworzony z myślą o smartfonach adapter VPA z powiększeniem zmiennym. Uniwersalne urządzenie pasuje do większości modeli telefonów dostępnych w sprzedaży (ET2018: Premiera celownika Kahles K525i , 2018-03-08).
Adapter umożliwia wykonywanie zdjęć i filmów oddalonych obiektów, eliminując drgania i zapewniając wysoką jakość obrazu.
Adapter pozwala szybko i łatwo połączyć lunetę obserwacyjną lub lornetkę ze smartfonem i uzyskać w ten sposób teleobiektyw fotograficzny, pozwalający na wykonanie nim zdjęć lub filmów digiskopowych. Montaż adaptera jest prosty, wymaga użycia klamer by dopasować szerokość i wysokość adaptera do wymiarów smartfona i położenia aparatu fotograficznego. Dostępne są trzy różne pierścienie adaptera umożliwiające połączenie telefonu z lunetami obserwacyjnymi i lornetkami marki Swarovski Optik. Należy założyć właściwy pierścień na odpowiednią muszlę okularu i przykręcić go (bez użycia narzędzi).
Adapter VPA pasuje do większości współczesnych smartfonów z wyjątkiem Apple iPhone 4. /Zdjęcia: Swarovski Optik
Adapter VPA jest lekki, a jednocześnie wytrzymały dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. VPA można użyć do połączenia smartfona z następującymi modelami lornetek i lunet obserwacyjnych: CL Companion, rodzina EL (32, 42, 50), EL Range, rodzina SLC (42, 56), BTX, ATX/STX, ATS/STS, ATM/STM oraz STR. Po założeniu adaptera wszystkie funkcje smartfona pozostają dostępne.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.