Założona w 1869 roku spółka Heinr. Böker Baumwerk Solingen jest znanym niemieckim producentem noży, którego liczne modele były opisywane na łamach portalu (Nóż Boker Little Friend).
Pod koniec października 2022 roku przedsiębiorstwo poinformowało o rozszerzeniu swojej historycznej linii noży, których ostrza wykonano ze stali wydobytej z historycznych wraków z czasów II wojny światowej. Wcześniej do oferty wprowadzono składany nóż Tirpitz. Ostrze pochodziło z wraku zatopionego w 1944 roku pancernika Kriegsmarine.
Teraz Böker pochwalił się modelem ME 109 Damast. Jak można się domyślić po nazwie, materiałem na ostrze była stal pochodząca z zestrzelonego myśliwca Messerschmitt Bf 109E (od 1935 do 1944 roku wyprodukowano ich 30,5 tysiąca, ostatnie wycofano w 1965 roku).
Niemiecki producent pochwalił się, że samolot z którego wraku wykonano elementy noża został zestrzelony przez brytyjski Supermarine Spitfire w 1940 roku, podczas słynnej „bitwy o Anglię”. Myśliwiec Bf 109E spadł i rozbił się 60 km na południowy wschód od Londynu, w okolicy wioski Ashford w hrabstwie Kent.
Producent wykorzystał do wykonania partii noże elementy opancerzenia kabiny pilota (tylna osłona pancerna) oraz pokrywy łożyska wału korbowego.
Damasceńską, wysokowęglową 80-warstwową głownię noża Böker ME 109 Damast o długości 87 mm wykonał amerykański kowal Chad Nichols. Nosi charakterystyczny falujący wzór, który ma oddawać ruch śmigła myśliwca. Głownia wykuta jest w Stanach Zjednoczonych, ale całość składana jest w Republice Chińskiej (Tajwan).
Co charakterystyczne, nóż otwierany jest za pomocą specjalnie ukształtowanego grzbietu głowni, przypominającego kształtem kabinę Messerschmitta. Jest to doskonale wioczne zarówno, gdy nóż jest złożony, jak i gdy folder zostanie otwarty.
Fałszywe ostrze na grzbiecie głowni blisko sztychu ma z kolei przywoływać linię wnęki dla luf 7,92-mm lotniczych karabinów maszynowych MG 17 zamocowanych w kadłubie myśliwca Bf 109 strzelających przez śmigło. Wystający z głowni ząb do otwierania folderu (flipper) ma z kolei przypominać kształt podwozia Messerschmitta.
Wykonane z włókna węglowego okładki noża zostały wyprodukowane przez litewską firmę Fat Carbon. W rękojeści zastosowano wielopoziomowy układ kolorystyczny Toxic Storm z zielonym kolorem podstawy i żółtymi rozjaśnieniami, typowy dla kamuflażu maskującego myśliwców Luftwaffe z tego okresu II wojny światowej.
Szkielet noża wykonano ze stopu tytanu. Blokada głowni to frame lock, czyli część okładki noża staje się elementem zapobiegającym przypadkowemu złożeniu. Dzięki temu blokada jest mocniejsza.
Nóż wyposażono w klips wykonany również ze stopu tytanu. Umożliwia noszenie noża także w pozycji sztychem do góry.
Nóż Böker ME 109 Damast trafi do sprzedaży od stycznia 2023 roku. Cena wynosi 399 EUR (1880 zł) i za tą kwotę kupujący dostaje folder, eleganckie opakowanie i certyfikat autentyczności. Niemiecki producent nie ujawnia, jak duża będzie seria przeznaczona do sprzedaży, ale nie należy się spodziewać, aby było ich zbyt wiele.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.