Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego opublikowany został zestaw interaktywnych map i wykresów mających obrazować zmiany w Polskiej turystyce na przestrzeni ostatnich pięciu lat. GUS wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki opracował dane, korzystając z innowacyjnych narzędzi analitycznym. Dzięki temu dowiemy się, jak wykorzystywana była turystyczna baza noclegowa w konkretnych rejonach kraju, ile pieniędzy wydawali polscy i zagraniczni turyści oraz jak mają się prognozy statystyków to faktycznych danych zebranych z bazy noclegowej i portali internetowych.
Ciekawie wychodzą porównania zarówno w skali kraju jak i poszczególnych województw. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę rok 2024 i odpowiednio 2023, 2019 i 2020. Oczywiście porównanie z danymi z pandemicznych „najdłuższych dwóch tygodni w historii” jest zupełnie niemiarodajne, ale przyjemnie jest obserwować „skaczące procenty”. Wracając jednak do meritum. Wedle danych ze strony Turystyka PLUS na przykład w sierpniu 2024 roku w obiektach noclegowych spało łącznie nieco ponad 4,75 miliona turystów, czego niecałe 970 tysięcy to turyści zagraniczni. To skok o 13,2% w stosunku do sierpnia 2023, o ponad 48% w porównaniu z feralnym 2020, ale tylko o 10% w porównaniu z przedpandemicznym 2019. Warto tu zauważyć, że w zeszłym roku turystów było nadal mniej niż przed COVID’19. Jeżeli chodzi o wzrost ilości turystów zagranicznych, to tutaj dane są z grubsza podobne. Główną różnicą jest tu 200% wzrost ilości odwiedzających w porównaniu z feralnym roku 2020. Warto tu też zauważyć, że w roku 2023 turystów było nadal mniej niż przed COVID’19. Bardzo wyraźnie widać tu spadki w ilości odwiedzających związane z problemami, jakie dotknęły nasz kraj w ostatnich pięciu latach. Jeżeli chodzi natomiast o wydatki związane z turystyką, to te w ciągu ostatnich trzech sezonów letnich stale rosną. W trzecim (czyli wakacyjnym) kwartale 2024 roku turyści wydali 37,7 mld złotych, czyli więcej o 10% niż w roku wcześniejszym i o 36% więcej niż w 2019.
Powiatami (i co za tym idzie miastami), które przyjęły najwięcej turystów w sierpniu 2024, są według strony Turystyka PLUS Kraków i Warszawa. Obecną stolicę odwiedził 796 tys. turystów, a dawną 721 tys. W Mieście Syrenki więcej było natomiast turystów krajowych, a w Mieście Królów zagranicznych.
Zachęcamy was do odwiedzenia strony Turystyka PLUS przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny, przyjrzenia się danym i analizowania ich na własne potrzebny. Można dzięki temu zauważyć wiele ciekawych zależności i zobaczyć, jakie rejony odwiedzane są chętnie przez turystów z kraju i ze świata.
Grafika: Pexels
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.