Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach w rocznicę podpisania chroniącej tereny podmokłe Konwencji Ramsarskiej (1971 r.). Globalnie patronuje mu ONZ, a lokalnie koordynują go liczne organizacje rządowe, pozarządowe i edukacyjne. W Polsce zajmują się tym między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Centrum Ochrony Mokradeł, a także parki narodowe i regionalne zarządy gospodarki wodnej.
Z okazji dnia Międzynarodowego Dnia Obszarów Wodno-Błotnych odbyły się między innymi organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu konferencja Pakt dla Mokradeł 2025, a także spotkanie na Wydziale Biologii UW (przygotowane przez Centrum Ochrony Mokradeł) oraz mniejsze wydarzenia odbywające się między innymi w Słońsku czy Okunince.

Warto tu przypomnieć, że mokradła (w tym między innymi torfowiska, bagna i słonawy) zajmują blisko 14% powierzchni Polski, lecz obszar ten zmniejsza się stale wraz z melioracją gruntów i urbanizacją. Największymi obszarami bagiennymi w naszym kraju są parki narodowe: Biebrzański i Słowiński.
Warto pamiętać tereny podmokłe są mocno narażone na degradacje, a są bardzo ważne nas i naszych potomków. Osuszając mokradła, nie tylko niszczymy unikalne ekosystemy bogate w niezwykłą faunę i florę, ale także pozbywamy się naturalnego systemu zabezpieczeń przed powodziami i suszami.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.