Grzyby w Polsce to rozwinięta pod względem oferowanej treści interaktywna witryna, stworzona przez dwa Studenckie Koła Naukowe Uniwersytetu Marii Curie-Składowskiej:
- Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów Mikron
- Studenckie Koła Naukowe Geoinformatyków GeoIT
Mikron podjęło się zadania skompletowania i wyselekcjonowania danych z kilku źródeł:
- P. Škubla: „Wielki atlas grzybów”, Poznań: Elipsa, 2007.
- B. Gumińska, W. Wojewoda, „Grzyby i ich oznaczanie”, PWRiL, Warszawa, 1985.
- W. Wojewoda, „Checklist of Polish Larger Basidiomycetes.”, 2003.
- „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych” Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003.
Natomiast GeoIT stworzyło odpowiednią platformę, opierającą się na technologii ArcGis Online.
Efektem prac obu grup jest interaktywna mapa z wieloma filtrami i nakładkami.
Przejrzystość zapewnia podzielnie na mapę oraz rozwinięty panel boczny, pozwalający na konfigurację wyświetlanych na niej danych / Zrzut ekranu autora
Na stronie internetowej, korzystającej z technologii Web-GIS prezentujemy informacje dotyczące konkretnych gatunków grzybów. Dostępne dane obejmują gatunek, przynależność do rodziny, cechy charakterystyczne, łacińską nazwę oraz wskazówki dotyczące miejsca, w którym można ich szukać.
Dodatkowo strona zawiera informacje o lokalizacji lasów w Polsce, podzielonych na kategorie oraz dane dotyczące nadleśnictw.
Niezależnie od Twoich zainteresowań i poziomu wiedzy, nasza strona jest miejscem, gdzie można poszerzać swoją świadomość na temat grzybów, odkrywać fascynujący świat organizmów oraz eksplorować różne regiony lasów w Polsce.
Cytat z oficjalnej witryny Grzyby w Polsce
Dołożono starań, aby nawigowanie przez witrynę i aplikację było jak najbardziej intuicyjne i wygodne. Użytkownicy nie są w tej kwestii pozostawieni sami sobie – specjalnie dla nich stworzono dział Jak poruszać się po aplikacji?
Więcej informacji (jak i sama aplikacja) na oficjalnej witrynie: https://grzyby-w-polsce-wnozigp.opendata.arcgis.com.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.