Zmiany w opłatach za zakwaterowanie
Ustawa przewiduje między innymi wprowadzenie nowej daniny „na rzecz odporności na kryzys klimatyczny”, zastępującej aktualny podatek od pobytu. Właściciele wynajmujący nieruchomości będą pobierać od swoich gości dodatkową opłatę, obowiązującą przez cały rok. Wyniesie ona 1,5 do 10 euro dziennie w okresie od marca do października, czyli w szczycie ruchu turystycznego i od 0,5 do 4 euro od poza sezonem. Dochody trafią do funduszu na rzecz klęsk żywiołowych, co jest istotne dla kraju w obliczu coraz częstszych skutków zmian klimatycznych, takich jak nawracające co roku pożary i powodzie.
Spośród wynajmujących osoby posiadające trzy lub więcej nieruchomości przeznaczone na najem krótkoterminowy (do 60 dni) będą musiały założyć działalność gospodarczą, prowadzić księgowość, płacić VAT i inne podatki. W tym celu utworzone zostały nowe kody PKD dla działalności związanej z wynajmem.
Niezarejestrowani wynajmujący zostaną ukarani karą w wysokości połowy dochodów z poprzedniego roku, jednak będzie to nie mniej niż 5 tysięcy euro. Kary będą się zwiększać w przypadku powtarzającego się unikania rejestracji, co ma zapobiec próbom jej ominięcia.
Zakaz transakcji gotówkowych w handlu nieruchomościami
Zmiany w przepisach podatkowych, włączając zakaz transakcji gotówkowych przy nieruchomościach, stanowią część kompleksowych działań rządu, które mają na celu wsparcie gospodarki społecznej Grecji. Te inicjatywy są skierowane nie tylko na zmniejszenie unikania podatków, ale także na finansowe wzmocnienie kluczowych sektorów społeczno-ekonomicznych. Przeznaczenie tych środków na obszary takie jak opieka zdrowotna czy edukacja ma istotne znaczenie dla stabilizacji społecznej i ekonomicznej kraju. Grecja, będąc miejscem o bogatej historii, kulturze i przyrodzie, zawsze miała silne powiązania z turystyką i rolnictwem. Te gałęzie stanowią podstawę gospodarki kraju. Jednocześnie kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego oraz wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi stały się priorytetem, zwłaszcza w kontekście częstych klęsk żywiołowych, takich jak wspomniane już pożary czy powodzie, które dotknęły kraj w ostatnich latach.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.