Día de los Muertos
Meksykańskie Dni Zmarłych obchodzimy obecnie 1 i 2 listopada. Święto jest powiązane z chrześcijańskimi Zaduszkami. Meksykanie wierzą, że od północy 31 października dusze zmarłych dzieci schodzą na Ziemię z nieba, aby ponownie spotkać się ze swoimi rodzinami. W dniu ceremonii zapełniają jezioro dryfującymi ołtarzami z kwiatów, na których płoną świece. Ponadto mieszkańcy dołączają do ołtarzyków listy oraz zdjęcia zmarłych.
Janitzio – wyspa na jeziorze Pátzcuaro
W dniu święta mieszkańcy udają się na wyspę, gdzie celebrują podczas uroczystości, ucztując, bawiąc się i wspominając zmarłych. Te wydarzenia zazwyczaj przyciągają wielu turystów, którzy wraz z tubylcami świętują powitanie dusz zmarłych. Jezioro Pátzcuaro to miejsce, gdzie można obserwować rytualne obchody obok lokalnych rodzin na cmentarzach, ponadto z możliwością pozostania tam na noc! To coroczne wydarzenie również przyciąga tysiące turystów i jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w Meksyku.
Katastrofa klimatyczna czy bezpośrednia działalność człowieka?
Plantacje awokado
Wbrew pozorom, wysychanie jeziora Pátzcuaro nie jest katastrofą ekologiczną spowodowaną przez klimat. Powód jest bardziej przyziemny i związany z działalnością człowieka oraz czynnikami ekonomicznymi. W pobliżu jeziora znajdują się hektary plantacji awokado, które wymagają stałego dopływu wody. Co więcej, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, wodę z jeziora pobierają nielegalnie plantatorzy i wykorzystują ją głównie do nawadniania tych plantacji. Pobierają z jeziora codziennie nawet kilkaset tysięcy litrów wody.
Ponadto jezioro jest także skażone poprzez odprowadzane do niego ścieki. Te ludzkie działania spowodowały, że zbiornik wodny, kiedyś uznawany za „najbardziej znane jezioro w Meksyku”, teraz stoi przed zagrożeniem całkowitego zniknięcia.
Niedobór wody pitnej w Meksyku
Brak wody w Meksyku to nie tylko efekt klimatu, lecz także nielegalnej działalności i przestarzałej infrastruktury. Jezioro Patzcuaro to tylko jedno z wyzwań, jakie mają przed sobą władze Meksyku w związku z niedoborem wody pitnej w kraju. Wiele obszarów kraju boryka się z brakiem dostępu do wody pitnej, zwłaszcza w regionach wiejskich i peryferyjnych obszarach miejskich. Niedobór wody pitnej zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, pogłębiając napięcia społeczne i ekonomiczne. W rezultacie Meksyk staje w obliczu wyzwań związanych z zapewnieniem równego dostępu do wody. Dodatkowo musi skupić się na zrównoważonym zarządzaniem zasobami wodnymi. To z kolei wymaga kompleksowych działań na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.