Koniec wakacji
Okres końcówki wakacji przyniesie nam, jak co roku w Polsce zresztą, suchą pogodę. W lasach utrzyma się wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarowe, także ostrożnie z bushcraftem i survivalem- możemy dać sobie nieźle popalić.
Możemy spodziewać się tzw. tropikalnych nocy, (gdy temperatura przy gruncie nie spada poniżej 20 stopni) co zdecydowanie sprzyja wykorzystaniu urlopu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Zachęcamy do przemyślenia, czy może jednak skorzystać ze zniżek na namioty czy inny asortyment outdoorowy.
Cały sierpień był wyjątkowo upalny. Średnią anomalią temperatury wynosiła 1.8°C od 1 do 31 sierpnia. Na przełomie sierpnia i września mogą wystąpić silne burze, szczególnie w centrum, na południu i wschodzie Polski.
Bałtyk – może nad morze
Najchłodniej będzie nad morzem, ale tylko miejscami temperatury mogą być niższe od normy.
Prognozowana temperatura wody w Bałtyku na koniec sierpnia wynosi około 18-22°C, w zależności od regionu. Na zachodnim wybrzeżu, w okolicach Świnoujścia i Kołobrzegu, woda może być cieplejsza, osiągając około 20-22°C. W centralnej części wybrzeża, od Ustki do Gdyni, temperatura morza powinna wynosić około 19-21°C. Na wschodnim wybrzeżu, w okolicach Helu i Zatoki Gdańskiej, można się spodziewać temperatury wody w granicach 18-20°C. Morze zazwyczaj trzyma dość długo temperaturę po całym sezonie grzania, więc jest to dość standardowa temperatura, z którą spotkamy się nawet latem. Przy niskich temperaturach powietrza, kąpiel może być większą przyjemnością niż w środku sezonu.
Tatry – z odpowiednim przygotowaniem
Pod koniec sierpnia i na początku września w Tatrach prognozowana jest zmienna pogoda. Możemy spodziewać się ciepłych dni, ale również okresów z burzami, które mogą występować głównie w godzinach popołudniowych. Temperatury w dolinach będą wynosić od 20 do 25°C, natomiast na wyższych wysokościach, jak Kasprowy Wierch czy Rysy, mogą być znacznie niższe – w granicach 10-15°C, a czasem nawet poniżej 10°C.
Poranki i wieczory będą chłodniejsze, z możliwością pojawienia się mgieł, zwłaszcza w dolinach i kotlinach. Należy również liczyć się z możliwością gwałtownych załamań pogody, co jest typowe dla górskiego klimatu. Wraz z nadejściem września temperatury mogą stopniowo spadać, a opady deszczu mogą się nasilić, zwłaszcza w wyższych partiach gór.
Warto pamiętać, że pogoda w Tatrach zmienia się dynamicznie, dlatego planując wędrówkę koniecznie sprawdźcie bieżącą pogodę i warunki na stronie TOPR.
Wrzesień
A jaka jest prognozowana pogoda na wrzesień?
Będą burze, ale nie zabraknie upałów
Początek września 2024 przyniesie upały i burze. W pierwszej dekadzie września prognozowane są gorące dni, z temperaturami od 21 do 34°C. We wschodniej, środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej Europie temperatury będą wyższe od normy o 3-4°C. W Polsce również spodziewane są dni upalne, szczególnie na południu i wschodzie. Opady będą poniżej normy, ale mogą wystąpić silne burze.
Druga połowa września przyniesie więcej deszczu. Pierwszy miesiąc jesieni zapowiada się ciepło, z opadami miejscami w normie lub nieco powyżej. Jak planować, to teraz- w drugiej połowie miesiąca może być już kiepsko.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.